cloudfront

Saç Ekimi

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 oy, ortalama: 5,00 puan. 5 üzerinden. )
Bunu oynamak için kayıtlı bir üye olmanız gerekmektedir.
Loading...

Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri

Günde 100 kadar saç telinin dökülmesi normaldir. Eğer aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda gözle görülen incelme olursa en kısa zamanda bir saç ekimi uzmanına danışılmalıdır.

Erkeklerin %80’i saç dökülmesi problemi ile karşı karşıyadır. Saç dökülmelerinin başlıca nedenleri şunlardır:

 • Saç dökülmesinin en büyük nedeni Genetik (Erkek tipi) dökülmedir,
 • Yanlış saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı,
 • Tiroid hastalıkları,
 • Demir eksikliği,
 • Eksik protein içerikli beslenme,
 • Stres, vitaminsizlik ve saç derisine zarar verici uygulamalar ise diğer nedenlerin başında gelir.

GENETİK SAÇ DÖKÜLMESİ

 • Saç zayıflamaya ve matlaşmaya başlar
 • Daha sonra bu zayıflayan saçlar dökülmeye başlar
 • Dökülme daha çok saçların tepe bölgesinde oluşur
 • Alın çizginiz içeriye doğru ilerler

YANLIŞ SAÇ BAKIMI VE KOZMETİK ÜRÜN KULLANIMI

Boya, renk açma, düzleştirme gibi saça sonradan yaptığımız uygulamalar saçlarımıza hatırı sayılır zararlar vermektedir. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda yapılması saçı zayıflatarak kırılmasına neden olur.

TİROİD HASTALIKLARI

Fazla veya az çalışan tiroid bezinin saç kaybına neden olduğu bilinmektedir. Hastalığın tedavisi ile saç dökülmesi durdurulabilir.

DEMİR EKSİKLİĞİ

Demir eksikliği de saç dökülmesine etkendir. Besinsel olarak veya bağırsaklarda emiliminin yetersiz oluşundan doğan demir eksikliğinin tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

EKSİK PROTEİN İÇERİKLİ BESLENME 

Proteinden fakir diyetler yapan ve anormal beslenme alışkanlığına sahip kimselerde protein eksikliği oluşur ve vücut proteini muhafaza etmek için saçları dinlenme evresine sokar ve döker.

DİĞER TİP SAÇ DÖKÜLMELERİ

 • STRES
 • VİTAMİNSİZLİK
 • YANLIŞ ÜRÜNLERİN KULLANIMI
 • SAÇ DERİSİNE ZARAR VERİCİ UYGULAMALAR

Saç dökülmeleri erkeklerde alnın iki yanında ve tepede olabileceği gibi tamamen bütün başı da kapsayabilir. Kadınlarda ise dökülme daha çok saçların seyrekleşmesi şeklinde kendini gösterir.

Saç Ekimi

Saç ekimi çeşitli nedenlerle saçın %50'sinden fazlasını kaybetmiş, saçsız alanları genişlemiş hastalarda ense bölgesinde dökülmeye dirençli saç köklerinin saçsız alanlara nakledilmesidir.

FUE yöntemiyle ense bölgesinden hassasiyet ve özenle tek tek saç kökleri alınır. Alınan bu saç kökleri önceki saçsız alana yeteri sıklıkla dikkatlice ekilir. Saç ekimi özen, hassasiyet ve plastik cerrah gözetiminde tecrübeli bir kadro ister. Saçınız bizim için önemlidir, değişimi bizimle hissedin.

SAÇ EKİMİ KİMLERE YAPILIR?

Saç ekimi yaptıracak kişinin öncelikle saç ekimine uygun olup olmadığına uzman ekibimiz ücretsiz muayeneleri sonucunda karar verir.

Öncelikle aşağıda sıralanan dökülme tiplerine göre ekim işlemine karar verilmelidir

 • Erkek tipi saç dökülmesi,
 • Irsi (Genetik) saç dökülmesi,
 • Doğuştan küçük bölgesel saç kayıpları,
 • Yanıklara bağlı oluşan saç kayıpları,
 • Kaza ve ameliyat izleri,
 • Kadın tipi saç dökülmesi,

En çok rastlanan dökülme tipi genetik saç dökülmesidir. Bu nedenle o bölgeye uygulanan tedaviler tam çözüme ulaştırmaz ve saç nakli zorunlu hale gelir. 

Genetik dökülmeler dışındaki durumlarda ise öncelikle hiç bir yan etkisi olmayan PRP (plazma), mezoterapi ve vitamin tedavisi uygulayarak saç dökülmesini durdurma yoluna gidilir.

Diğer bir soru ise, Saç Ekimi yaşa bağlı olarak mı, dökülme durumuna bağlı olarak mı yapılmalıdır?

Saç nakli işlemi yaşa bağlı olarak değil daha çok dökülme durumuna bağlı olarak gerçekleştirilir. Çıplak gözle bakıldığında dökülme durumu %50'nin üstünde ve saçsız deri görünür hale geldiyse bu durumda hastanın yaşı kaç olursa olsun en etkili çözüm saç ekimi(nakli) dir.

Peki Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz?

 1. Yapılan kan testlerinde hastada bulaşıcı hastalık varsa (AIDS, Hepatit C gibi)
 2. Operasyon öncesi muayenede ciddi şekilde; kalp, şeker hastalığı, karaciğer ve böbrek yetmezliği ve tansiyon hastalığı görülmüşse,
 3. Tamamen kel olan hastalara yani donör (saçların alındığı bölge) alanında tek bir tane saç teli kalmayan hastalara saç ekimi (nakli) yapılmaz.

SAÇ TEDAVİLERİ

Prp Saç Tedavisi

Hücresel bir tedavi şekli olan PRP, kişinin kendi kan hücrelerini kullanmak olgusuyla ilerler. PRP yöntemi denilen uygulamada 8-10 cc arasında kan alınarak, özel kitlerde bu kanlar işleme tabi tutulmaktadır.

Kan santrifüj cihazı yardımıyla kan hücreleri ve plazma olmak üzere bileşenlerine ayrıştırılmaktadır. Bu işlem sonrasında PRP saç tedavisinde kullanılacak trombosit açısından zenginleştirilmiş plazma elde edilir. Normal kanın içerisinde mililitrede yaklaşıl 200.000 adet trombosit bulunur.

Saç Mezoterapisi

Sac mezoterapisi, saç köklerinin daha sağlıklı ve yaşam süresi daha uzun saç telleri üretebilmesi için aktif hale getirilmesi işlemidir. Yan etki riskinin olmaması bu yöntemin başlıca avantajıdır. Ayrıca bu işlemin sonuçları oldukça tatminkardır.

SAÇ NAKLİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER

Klasik FUE (mikro motor) Tekniği

Günümüzde en yaygın kullanılan ve saç naklinin temelini oluşturan yöntemdir.

Bu yöntem donör bölgeden en hızlı şekilde saç greftlerinin (saç köklerinin) çıkarılmasını sağlar.

Yöntemin kalitesi, çıkarılacak greftlerin ne kadar sağlıklı alınacağına yani mikro motoru kullanan kişinin el ve göz koordinasyonuna bağlıdır.

Manuel FUE Tekniği

Bu teknikte greftlerin çıkarılma işleri manuel olarak yapıldığı için yönteme bu isim verilmiştir.

Greftlerin alınması için özel uçlu punchlar kullanılarak tek tek el ile greftler çıkarılır.

Bu yöntem ile greftler daha sağlıklı çıkarılsa da yüksek sayılarda greft çıkarılması uygun değildir.

Bu yöntem küçük bölgelerde saç nakli yapılacak hastalar için tercih edilmektedir.

Kullanılan yöntemin üstünlüğü greflerin insizyonu (kesisi) sırasında greftlere zarar verilme oranının düşük olmasıdır.

Dezavantajı ise greft alma işleminin yavaş yapılması sebebiyle işlemin uzun sürebilmesidir. 

Koronal ve Lateral Slit Tekniği

Bu teknikler kanal açılma işleminde kullanılan slit denilen kanal açma aletlerinin vücuda giriş açılarını anlatmaktadır.

Koronal slit tekniğiyle saç yönüne 5° ye kadar açı verilebilir. Bu yüzden saçın daha yatay çıkmasının istenildiği hastalarda kullanılır.

Lateral slit tekniği ise koronal slit tekniğine göre 10-30° daha dik açı verilmek istendiğinde kullanılmaktadır.

Lateral slit tekniğinde koronal slit tekniğine göre cm2 ye yetleştirilebilecek greft sayısı daha yüksektir. Bu yüzden genel olarak lateral slit tekniği kullanılmaktadır.

Perkütan Tekniği 

Perkütan tekniği ise bir kanal açma tekniğidir.

Greftlerin yerleştirileceği kanallar (boşluklar) dairesel açılmak istendiğinde kullanılır.

Bu teknikte uygun iğne uçlarıyla kanal açma işlemi gerçekleştirilir.

Avantajı greftlerin yerleştirileceği kanallar greftlerin dairesel şekli gibi açıldığı için iyileşme hızı diğer yöntemlere göre daha kısa sürmektedir.

Dezavantajı ise kanal açma süresinin diğer yöntemelere göre daha uzun sürmesidir. Bu da greftlerin vücut dışında kalma süresini arttırdığı için köklerin hayatta kalma şanslarını azaltabilir.

Traşsız Saç Nakli FUE Tekniği

Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yöntemdir.

Hastaların bu yöntemi tercih etmelerinin en önemli sebebi, saçlarının hiç traş edilmeden uygulamanın yapılıyor olmasıdır. Böylece ertesi gün sosyal hayatlarına, işlerine geri dönebilmektedirler.

Yöntemin dezavantajı, fue yönteminde saçlar hiç traş edilmediği için 1-2 saat arasında olan greft alım işlemi 4-5 saate uzayabilmektedir.

Yine aynı şekilde kanal açılma ve ekim aşamalarında da saçlar traş edilmediği için işlem total süre olarak 2 kat artmaktadır.

Bu yöntem de genel olarak küçük alanların kapatılması için daha uygundur.

HOI İmplanter Tekniği

Bu teknik, kanal açma ve ekim işlemlerinde kullanılan greflerin içine yerleştirildiği küçük kalemlerin kullanıldığı yöntemdir.

Yöntemin en büyük avantajları ekim alanı traş edilmeden işlem kolaylıkla yapılabilmektedir.

Kanal ve ekim işlemi birlikte gerçekleştirildiği için greftler bu aşamada daha sağlıklı nakledilebilmektedir.

Mevcut saçlara zarar vermeden sıklaştırma yapılabilmektedir.

Kaş Ekim

Kaş dökülmesi dediğimiz (Madarozis) başta kaş alımı ya da aldırmanın neden olduğu kaş dökülmesi travmalar ve aynı zamanda hastalıklar, alopecia, areata ya da cilt yüzeyindeki mantar enfeksiyonu ile oluşur. 

Kaş dökülmesinin engellenmesi, yara yanık izlerinin kapatılması, kaşın kalınlaştırılması ve ya sıklaştırılması gibi isteklerinizi yerine getirmek için kaş ekimi en etkili yöntemdir.

Kaş ekimi ense bölgesindeki dökülmeye karşı dirençli saç köklerinin kaş bölgesine nakli ile gerçekleşir. Kaş ekiminde kaşa verilecek yeni şekil, anatomik sınırlar içerisinde kalarak, hastanın istekleri doğrultusunda en doğru biçimde planlanır ve çizimi gerçekleştirilir.

FUE yöntemi ile ve kanal açılmadan yapılması gerekir. 0,7 mm uçlarla yapıldığında herhangi bir iz kalmayacağı gibi 20-30 derece açılarla istediğiniz şekli vermek mümkün olacaktır.

Kaş ekimi yaptırmadan önce bakılması ve değerlendirilmesi zorunlu bir takım testler vardır. Bu testlerin sonuçlarına göre düşük ve yetersiz değerler elde edilirse derhal tedavi sürecinin başlatılması gerekir. Hormonal ve vitamin değerleri dengelendikten sonra kaş ekimi yapılabilir. Eğer kaş ekimi için değerler olması gereken durumda  değil ise ekilen kaşlardan verim alınamaz. Kaş ekimi öncesinde yapılması gereken başlıca testler şunlardır:

 • hemoglobin
 • progesteron
 • ferritin
 • ostradiol
 • B12
 • Prolaktin
 • tsh
 • testesteron
 • t3
 • t4
 • psh
 • lh
Sakal Ekimi

Günümüz dünyasında bilindiği üzere sakal erkeğin makyajıdır. Kendine has karizmasıyla ve görünüşüyle erkekte olmazsa olmaz unsurlardan biridir.

Kısmi boşluklar, seyreklik, dengesiz ve orantısız sakal, travmalar, çeşitli hastalıklar, genetik (halk arasında köselik) yara, yanık izleri, kazalar ile oluşabilecek boş alanlar için sakal ekimi en etkili yöntemdir.

Sakal ekiminde kullandığımız FUE yöntemi ile işlem sonrası herhangi bir iz bırakmamak suretiyle, saç köklerinde dökülme olmayan sağlam donör alandan kesi ve dikiş kullanılmadan çıkartılan kökler, uygulama yapılacak bölgeye özenle aktarılır. Sonuçları açısından en etkili yöntemdir.

Sakal ekiminde kısmı boşluklar da dahil olmak üzere hastanın fikir ve istekleri ön planda tutularak ekilecek alan planlanır ve çizimi gerçekleştirilir.

Hayalinizdeki stili sağlam ekibimizle gerçeğe taşıyoruz.

S.S.S.

Ekilen saçların çıkma süresi ne kadar?

Saç ekimi operasyonundan sonra saçların çıkış süresi, ekim yaptıran kişiye  ve kişinin kadın veya erkek olmasına göre değişiklik gösterebilir. Saç ekiminden sonra saçların çoğunluğu dökülür ve geriye kalan azınlık kısım ise uzamaya devam eder. Bu durum ve oranlar kişiye göre farklılık gösterebilir.

Ancak ekim işleminden sonra saçların çoğunluğunun döküldüğü gibi bu saçlar döküldükten 2 -3 ay sonra yeniden çıkış gösterirler. 

Ekilen alanda ön kısımdaki saçlar diğer alanlara göre daha hızlı çıkış göstermektedir ve ortalama 2 – 3 ayda çıkmaya başlar.Kişiden kişiye değişiklik  gösterebilmesine rağmen  5 – 6 ay sonra genelde %50 – %60 oranında saç çıkması tamamlanmış olur. Tepe kısmındaki saçlar ön kısma göre daha yavaş çıkar. Tepe bölgedeki saçların çıkış gösterme süresi bazen 1 – 1.5 yılı bulabilir.

Ekilen saçların çıkış süresini hızlandırmak için ekilen bölgeyi beslemek ve dolaşımını hızlandırmak için prp, mezoterapi, vitamin destekli tedavilere başvurmak faydalı  görülmektedir.

Saç ekimi operasyonunda doğru yöntem kullanıldıysa ve operasyon sonunda gerekli talimatlara uyulmuşsa saçların çıkmama ihtimali söz konusu değildir. Saçlar büyük oranla 1 yıl da çıkış sürelerini tamamlamış olurlar.

Saç ekilecek bölgeyi nasıl belirliyorsunuz?

Saç ekim öncesi ekim ve alım yapılacak alanlar, saç ekim uzmanı tarafından kişinin bölgesel boşluklarına, donör bölgesi yeterlilik ve alınacak greft sayısı durumuna göre değişiklik gösterir ve bu veriler muayene sonucu elde edilir. 

Kişinin saç nakli yapılacak alanı belirlenirken donör alandan alınabilecek maksimum greft sayısı çok önemlidir.

Saç nakli yapılacak alan büyük ve geniş olduğunda donör alan yetersiz kalabilir ve bu durumda kişinin sakal ve göğüs bölgelerinden nakil için greft alınabilir.

Mevcut donör alanlarının yeterli olması durumunda kişinin istekleri göz önünde bulundurularak ekim yapılacak alan belirlenir.

Operasyon kaç saat sürüyor, acı hissediyor muyum?

Saç ekim operasyon süresi 6 - 8 saat arasında değişmektedir. Mega olarak nitelendirdiğimiz 5000 - 6000 greft üstü vakalarda ise süre 10 - 12 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir. Özetle ekilecek olan greft sayısı operasyon süresini belirlemektedir.

Operasyonlar lokal anestezi yöntemi ile gerçekleştirildiği için acı hissedilmez yalnızca anestezi etkisini gösterene kadar kişide kısa süreli bir hassasiyet oluşabilir.

Saç ekiminden sonra nelere dikkat etmeliyim?

Saç nakli sonrası ilk 48 saat çok önemlidir. Bu süre içerisinde ekilen bölgeye herhangi bir temas olmamasına dikkat edilmelidir. Sebebi nakledilen saçlar bu süre içinde sert bir temas halinde çıkabilir. Ve saç kaybına sebep olabilir.

Saç naklinden sonra yine 48 saat içerisinde saçlar yıkanmamalı ve su dokundurulmamalıdır. İlk yıkamanız operasyondan 48 saat sonra operasyonunuzu yapan ekip tarafından gerçekleştirilmelidir. Yıkama işleminden sonra saç nakli yapılmış alan kesinlikle havlu ile kurulanmamalı ve saç kurutma makinesi kullanılmamalıdır.

Saç nakli sonrası ekilen saçlardan rahatsız olunması durumunda üst kısmı sert kep yada spor şapka takılabilir. Nakil yapılan bölge şapka altındaki boşluk alanda kalmalıdır.

Saç nakli sonrasında ilk 3 gün boyunca gece yatarken şişme boyun yastığıyla sırt üstü yatmanız gerekmektedir. Daha sonrasında 2 hafta boyunca sert ve küçük bir yastık kullanmanız da fayda var. Önemli olan nakledilen saçlı alanın herhangi bir yere temasının önlenmesini sağlamaktır.

2 hafta boyunca gömlek, hırka önü fermuarlı giysiler giymeniz gerekmektedir. Yine amaç nakledilen saçlara temasın önlenmesidir.

2 hafta boyunca spor aktiviteleri, hamam, sauna, yüzme, solaryum ve her türlü kuaförlük hizmetleri yasaktır. Saç köklerine zarar verebilir, enfeksiyon riskini artırabilir.

Saçlar 15 gün sonra kazıtmamak şartıyla makasla kestirilebilir. 45 gün sonra herhangi bir kuaförlük hizmeti alabilirsiniz. Fakat yine kazıtmamanızda fayda var çünkü saçların şok dökülme evresi ve çıkış evresinde doku iyileşmesi tamamlanmadığı için deri tabakasına zarar verilebilir.

Yurt Dışından Gelen Hastalarımız

Türkiye'de saç ekimi yaptırmaya karar verdikten sonra, en az bir hafta öncesinde ön başvuru formumuzu doldurarak seyahat tarihlerinizi bize iletmeniz, randevunuzu oluşturmamız için yeterlidir. Buna göre görüşme tarihiniz belirlenir. Yüz yüze görüşme ve muayeneden sonra işlem gününüz dönüş tarihinizden önce planlanır ve operasyonunuz gerçekleşir.

 • İnternet üzerinden bize ulaştırdığınız formda kişisel bilgileriniz ve sorununuz ile ilgili fotoğrafları öncelikle talep ediyoruz.
 • Formunuza istinaden size uygulanacak işlemler ile ilgili bilgi ve ücret konusunda gerekli ayrıntıları iletiyoruz.
 • Şehir dışından ve yurtdışından gelen hastalarımıza dilerlerse hastanemize yakın otellerden rezervasyon yaptırıyor ve transferlerini sağlıyoruz. 
 • Hava alanından kliniğimize transferiniz sağlandığında, uzman ekibimiz ayrıntılı bir şekilde saç muayenizi gerçekleştiriyor ve yapılacak işlemler ile ilgili sizi bilgilendiriyor.
 • Operasyon tarihiniz belirlendikten sonra sizi otelinize ulaştırarak istirahatinizi sağlıyoruz. 
 • Ameliyatlar anlaşmalı hastanelerimizde tam donanımlı ameliyathanelerimizde gerçekleşir.
Neden Biz?

UZMAN KADRO

Saç Naklinde kullanılan ve dünya tıp literatüründe uygulanan tüm yöntemleri;

Aldığımız kongre ve seminerlerle uyguluyor olmamız.

Kullandığımız saç nakli teknikleri;

 • -Klasik FUE (mikro motor) tekniği
 • -Manuel FUE tekniği
 • -Koroner ve lateral slit tekniği
 • -Perkütan tekniği 
 • -Traşsız saç nakli FUE tekniği 
 • -HOI implanter tekniği 
 • -Yağ enjeksiyonu (organik) FUE tekniği

Saç nakli operasyonlarımızı tamamen yasalara uygun şekilde (plastik cerrah eşliğinde) ve tamamı sağlık çalışanlarından oluşan, saç nakli konusunda kongre ve seminerlerle eğitimini tamamlamış olan ekibimizle yapıyor olmamız,

Ekibimizin katıldığı kongre ve seminerler;

 • CERTIFICAE OF ATTENDANCE 3. METTERRANEAN FUE WORKSHOP 
 • CERRAHPAŞA DERMATOLOJİ KLİNİĞİ SAÇ EKİM KURSU

ETİK - AHLAKİ DEĞER

Ekibimizdeki her çalışanımızın hastalarımızın saç nakli sonrasındaki mutluluğunu hedefleyen bilinç ve ahlaki değerlerle işini yapıyor olması,

Hastalarımızın saç nakli sonunda memnuniyet ve mutluluğunu sağlarken aynı zamanda sürekli artan hasta portföyü elde etmeyi amaçlıyor olmamız, 

Saç nakli ve estetik operasyonlar konusunda en kaliteli hizmeti, en uygun fiyat politikasıyla sunuyor olmamız neden biz sorusunun yanıtıdır.

Biz Sizi Arayalım!
Op. Dr. Baran KUL tüm estetik uygulamalar ile ilgili sorularınızı cevaplıyor.
Burun Estetiği
 • Alın Germe Estetiği
 • Göz Kapağı Estetiği
 • Burun Estetiği Fiyatları
 • Burun Estetiği
 • Burun Estetik Ameliyatı
 • Meme Küçültme Ameliyatı
 • Burun Ameliyatı
 • Dudak Dolgusu
 • Saç Ekimi Nedir?
 • diyarbakir evden evediyarbakır evden evediyarbakir Nakliyatevden evediyarbakır Nakliyatşehirlerarası nakliyatdiyarbakir evden evediyarbakır evden evediyarbakir Nakliyatevden evediyarbakır Nakliyatşehirlerarası nakliyatdiyarbakır web tasarım